Rekonesans w sieci #51 Mniej znaczy więcej?
Cześć!
Nowy rok szkolny i nowa praca skłoniły mnie do rozwazań nad formą newslettera oraz odswieżenia niektórych wpisów na blogu. Z początkiem sierpnia rozpocząłem pracę w Centralnym Domu Technologii (o którym piszę krótko dalej) co oznacza dla mnie z jednej strony więcej inspiracji, o których będę tutaj pisać, a z drugiej strony coraz mniej czasu na pisanie. Dlatego też chciałbym poprosić Cię pomoc w obmyślaniu przyszłości newslettera i bloga. Jeśli masz trzy minuty to proszę odpowiedz na bardzo krótką ankietę. Dzięki!
#1 Moc i dobrostan nauczycieli i edukatorów
Po raz czwarty ekipa nauczycieli i nauczycielek z grupy Superbelfrzy organizuje kilkunastogodzinny maraton wymiany najciekawszych doświadczeń i wiedzy, w którym można wziąć udział za darmo, bez wychodzenia z domu. EduMoc Online to konferencja wirtualna tworzona przez nauczycieli dla nauczycieli (ale zainteresuje każdą osobę, która para się choć trochę edukacją). Będę miał przyjemność wystąpić na niej po raz trzeci, tym razem z tematem cyfrowego dobrostanu osób, które pracują z nowymi technologiami na co dzień, testują je i wykorzystują, tak jak nauczyciele, do komunikacji, nauki, uczenia innych osób. Porozmawiamy o tym, jak zgrywalizować (i wykorzystać edukacyjnie) cyfrowy detoks oraz o tym, że nie ma jednego, idealnego dobrostanu dla każdego. Nie potrzebujesz się nawet rejestrować na tę konferencję, ale zdecydowanie zarezerwuj sobie wolny dzień na sobotę 5 pażdziernika!
#2 Jak pracować zdrowo i odpowiedzialnie?
Im bardziej jesteśmy sami odpowiedzialni za swoją pracę i jej warunki (np. pracując zdalnie, w rozproszonych zespołach, nad wieloma, zróżnicowanymi projektami równocześnie) coraz trudniej jest zadbać, a nawet wykryć oznaki tego, że pracujemy w szkodliwy dla siebie sposób. Dotyczy to nauczycieli i nauczycielek, osób pracujących w kulturze, freelancerów każdej branży, ale również osoby, które wykonują stałą pracę, ale nieetatowo np. poprzez swoją działalność gospodarczą. Choć nie zastąpi to porządnych praw pracowniczych, to umiejętności poradzenia sobie z niektórymi efektami zmieniających się warunków pracy, mogą być bardzo przydatne. Strona Work Responsibly zbiera materiały edukacyjne i poradnikowe, książki, polecane aplikacje, które radzą jak i pomagają radzić sobie ze stresem, trudnościami ze snem, koncentracją, brakiem pewności siebie czy motywacją w pracy.
#3 Bliska przyszłość edukacji wg. Google
Raporty o edukacji, a zwłaszcza jej przyszłości, które sponsorują wielkie firmy, warto czytać wyjątkowo uważnie i krytycznie. Między wierszami można wyczytać w nich nie tylko jakie trendy edukacyjne obserwują te firmy, ale również, jakie chciałby wspierać m.in. by lepiej sprzedawać swoje produkty. Globalnym zmianom w edukacji i temu, jakich kompetencji i wiedzy będą potrzebować osoby kończące szkołę za kilka i kilkanaście lat, przyjrzał się ostatnio Google. Jednym z takich ciekawych trendów jest szeroko rozumiany cyfrowy dobrostan i odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii. Jest on z jednej strony niezwykle ważny, a z drugiej może rozwijać się zależnie od tego jak zareagują na niego ogromne firmy technologiczne takie jak Google, Apple, Facebook,Google w swoim raporcie pisze o Digital Responsibility, w kontekście odpowiedzialności za zdrowe relacje z technologią rodziców i opiekunów. Z tego zaś co wiemy o mechanizmach wzmacniania nawyków czy promowania treści klikalnych, ale nieprawdziwych lub szkodliwych, przez algorytmy takich platform jak YouTube, odpowiedzialność ta leży bardziej po stronie firm, a nie indywidualnych osób. Kolejnym trendem z raportu, na który warto zwrócić uwagę, są innowacje technologiczne i automatyzacja zadań w pracy nauczycieli. To będzie dziać się na pewno, otwartym pytaniem jest na co wykorzystamy potencjalnie zaoszczędzony czas. Czy na to, by dać edukatorom więcej przestrzeni do rozwoju i budowania relacji z uczniami, czy może tylko na więcej lekcji do poprowadzenia?
#4 Wizualne odkrywanie trendów w edukacji
Jako słownik terminów (nie tylko technologicznych) interaktywny raport Global Learning Landscape oferuje możliwość szybkiego przyjrzenie się trendom w edukacji na świecie oraz powiązanym z nimi firmom czy aplikacjom. Z jednej strony raport posiada niejasną metodologię, a z drugiej możliwość dalszego uzupełniania go poprzez zgłaszanie powiązanych z trendami aplikacji i projektów. Ta druga opcja sprawia, że może być przydatnym narzędziem dla praktyków szukających inspiracji i narzędzi.
#5 Za Twoim cyfrowym asystentem ze sztuczną inteligencją stoi prawdziwy człowiek...
Nie dość, że Facebook wie o nas tak wiele, że co chwila ktoś ma wrażenie być podsłuchiwany przez swojego smartfona, to jeszcze w ostatnich tygodniach media technologiczne ujawniły nagrania z asystentów głosowych są słuchane przez ludzi, a nie tylko maszyny... Wszystkie potężne firmy oferujące asystentów głosowych (Google asystent, Amazon Alexa, Apple Siri) wykorzystują ludzi do sprawdzania nagrań z tych urządzeń. Ogromne ryzyko dla prywatności to tylko jeden z problemów, jakie te firmy postanowiły zignorować. Kolejnym jest zakres słuchanych rozmów, który wcale nie ogranicza się tylko do czasu uruchomienia asystenta przez specjalne polecenie np. „Hey, Siri”. Pracownicy analizujący nagrania wiele razy słyszą znacznie więcej np. rozmowy pomiędzy pacjentami a lekarzami, sytuacje prywatne etc. Nie mniejszym problemem są warunki pracy osób, które zajmują się słuchaniem naszych rozmów i poleceń. Podobnie jak ocena kontrowersyjnych treści umieszczanych w serwisach społecznościowych, to zadanie zostaje zwykle powierzanie zewnętrznym firmom, które zatrudniają pracowników możliwie tanio i nie dbają o ich przygotowanie czy odpowiednią opiekę.
Częściowym rozwiązaniem (jedynie dla kwestii prywatności) jest wyłączenie zgody na słuchanie nagrań asystentów przez ludzi, możliwe na mocy prawa w Unii Europejskiej. Jak to zrobić podpowiada Mozilla.
Mój typowy widok "z biurka" w ostatnich tygodniach czyli jedna z sal warsztatowych w CDT
#6 Edukacja i biznes EdTech (technologii edukacyjnych) w Centralnym Domu Technologii
W Polsce działa wiele firm, które tworzą rozwiązania technologiczne (zarówno oprogramowanie, hardware taki jak roboty, gry i narzędzia edukacyjne, usługi) dla edukacji. Jeszcze więcej takich, które o edukacji myślą z perspektywy rozwoju swoich przyszłych pracowników i klientów. Trudno wskazać jednak jedną przestrzeń gdzie biznes spotykałby się bezpośrednio z edukatorami. Nie tylko po to, by rozmawiać o tym, co sprzedawać i wdrażać w szkołach, ale również by wspólnie tworzyć wizje przyszłości edukacji i rozwijać wiedzę potrzebną, by te wizje zmieniać w rzeczywistość. Coś takiego ma szansę stać się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Główną częścią jego programu są zajęcia z kreatywnego rozwiązywania problemów i wykorzystywania technologii, prowadzone w metodologii STEAM (science, technology, engineering, art, maths, czyli nauki przyrodnicze, technologiczne, inżynieria, sztuka i matematyka) dla grup szkolnych i nauczycieli. W CDT, w którego edukacyjnym zespole pracuje od 1 sierpnia, chcemy również stworzyć program wydarzeń, które mają służyć wymianie wiedzy i pomysłów na temat edukacji przyszłości. Mam nadzieję, że uda nam się zmieniać hasła i nazwy popularnych trendów w konkretną wiedzę, przydatną dla edukatorów i edukatorek oraz inspirującą dla tych osób, które chcą tworzyć nowe rozwiązania technologiczne i biznesowe dla edukacji. Na razie zachęcam do odwiedzenia wystawy i zajęć w CDT oraz zapisanie się na newsletter, by nie przegapić zapowiedzi pierwszy wydarzeń specjalnych.
Otwarty zasób odcinka: humaaans (powyżej), piękne darmowe i otwarte (tylko za cenę podpisu autora, Pablo Stanley) ilustracje przedstawiające ludzi, które możemy dowolnie modyfikować do swoich potrzeb (np. zmieniając kolory ubrań, pozycje etc.). Możemy pobrać gotowe ilustracje jako pliki PNG lub przerabiać je wektorowo w programie Silhouette (lub po konwersji w programie Inkscape).
Fot. Antonio Molinari z Unsplash